Гіподинамія – хвороба 21 століття
Гіподинамія –хвороба 21 століття.
Давайте поговоримо відверто! Скільки часу наші діти проводять за планшетами, телефонами, чи багато вони рухаються?
Сьогодні мова піде про гіподинамію – вірус, що, хоч і не носить корону, але є не менш небезпечним ніж, той, що цього разу зачинив нас по домівках. Адже коронавірус піде, як і більшість вірусів, а гіподинамія залишиться. Особливою ця проблема стала під час карантину, коли була заборона на відвідування парків, скверів, дитячих майданчиків.
Гіподинамія –хвороба 21 століття. Це стан, що виникає внаслідок малорухомого способу життя. Сьогодні гіподинамія вважається соціальним захворюванням, нарівні з залежністю від гаджетів та комп’ютерних ігор.
За статистикою ВООЗ , 60%дорослих і 75% молоді страждають від гіподинамії.
Сучасні діти подовгу сидять на місці – заняття у школі чи садочку, додаткові гуртки, відпочинок вдома з планшетом у руках та низький рівень занять спортом призводять до проблем зі здоров’ям вже у ранньому віці. За статистикою, тільки 10% дітей і 8% дорослих регулярно займаються спортом. 43% вже у 40 років мають зайву вагу.
Без достатнього навантаження м’язи стають слабшими та атрофуються. Зменшується сила та витривалість, з’являються депресія і втомлюваність, знижується здатність до навчання та запам’ятовування нової інформації, порушується обмін речовин. Це означає, що діти, які не займаються спортом, ведуть малорухливий спосіб життя, гірше сприймають та запам’ятовують інформацію та мають складності у навчанні.
Гіподинамія з часом призводить до проблем з серцево-судинною системою, системами дихання і травлення. У дитини можуть виникати скарги через серцебиття, задишку під час фізичних навантажень.
В поєднанні зі зловживанням гаджетами, гіподинамія є також однією з причин виникнення короткозорості в юному віці.
Наслідком малорухомого способу життя є надмірна вага, що нині зустрічається у кожної 5-ї дитини. Багато батьків не сприймають це за хворобу. Але, у 80% випадків, ожиріння, що виникає у дитинстві, залишається з людиною на все життя. Звідси бере початок цукровий діабет, підвищений артеріальний тиск та інші ризики, пов’язані з цими станами.

Як боротися з гіподинамією у дітей?
Вже з 2-х років можна привчати дитину до виконання фізичних вправ. Попередити гіподинамію у щоденному житті допомагають повноцінна фізична активність, щоденна ранкова зарядка, регулярні спортивні тренування, активні прогулянки на свіжому повітрі.
Дослідження довели, що активні перерви під час занять позитивно впливають на розумові здібності дитини, знижують її втомлюваність, підвищують настрій, знімають статичне навантаження, перешкоджають розвитку гіподинамії.
Дітям корисніше обирати ті види спорту, що дають симетричні та змішані навантаження на ліву та праву половини тіла. Це усі ігрові види спорту – футбол, волейбол, баскетбол, а також легка атлетика(біг), плавання, лижі, гребля, тощо.
Регулярні заняття спортом сприяють фізичному здоров’ю дитини та її гармонійному розвитку в цілому.
Будь-ласка, заохочуйте дітей до занять спортом, особливо зараз, після 2,5 місяців карантину, адже здоров’я дітей безцінне!